pies

Miłośnicy zwierząt domowych zwykle dzielą się na zwolenników kotów albo psów. Choć to bardzo stereotypowe podejście to często jest ono prawdziwe. Jednak istnieje spora grupa ludzi, którzy chętnie decydują się na posiadanie psa i kota w jednym domu. Jakie zwierze do domu? To trudne pytanie dla tych, którzy nie mieszkają sami. Posiadanie pupila wiąże się ze sporą zmianą stylu życia, często ma to wpływ na życie całej rodziny.

Na jakie pytania trzeba odpowiedzieć za nim zdecydujemy jakie zwierzę chcemy przyprowadzić do domu?

Pies czy kot?

kot

Wiele rodzin staje przed pytaniem: kupić psa czy kota? Tak zawężony problem dużo łatwiej rozwiązać. Po pierwsze musimy wiedzieć, czy wszyscy domownicy są odporni na sierść. Jeśli, ktoś z nas jest uczulony możemy wybrać rasę psa czy kota bez sierści.
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, jest oddany swoim właścicielom i wprowadza dobry nastrój oraz wiele radości do domu. Psy najczęściej dobrze reagują na najmłodszych członków rodziny.

Pomagają nauczyć dzieci empatii i odpowiedzialności, a przy tym zapewniają dużo ruchu i dobrą zabawę. Posiadanie psa ma wiele pozytywnych aspektów. Np. zawsze jest ktoś, kto z radością czeka na Twój powrót. Jednak należy pamiętać, że to żywe stworzenie, które wymaga naszej opieki i pielęgnacji. Do małego mieszkania wybierzmy raczej rasę psa, który nie potrzebuje zbyt wiele ruchu. Musimy określić swoje preferencje i możliwości, a następnie na tej podstawie zdecydować jakiego psa zabierzemy ze sobą do domu.

Kot w domu urozmaica życie jego mieszkańców. Zwolennicy kotów przekonują o ich wyjątkowych cechach charakteru. Kot jest bardziej niezależny od psa i tym samym daje swoim właścicielom więcej przestrzeni. Jednocześnie sam wybiera sobie miejsce w domu, które będzie należało do niego. Choć kota trudniej jest „ułożyć” to jednak to zwierzę potrafi samo zadbać o swoje potrzeby dużo lepiej niż pies. Koty tak jak psy mają różne zwyczaje w zależności od rasy. Również w przypadku wybierania kota najpierw zastanówmy się, czego oczekujemy od tego zwierzaka i co możemy mu zaoferować. Po odpowiedzi na te pytania łatwiej będzie dokonać wyboru.

Rybki?

Częstą odpowiedzią na dziecięce potrzeby posiadania zwierzaka w domu, są rybki w akwarium. Dziecko uczy się odpowiedzialności ale jest to dla niego przyjemny obowiązek. Posiadanie akwarium w domu to dość proste rozwiązanie umożliwiające dużą różnorodność. każdy kto chce mieć rybki musi zdobyć podstawową wiedzę na ten temat. Po pierwsze o dostępnym sprzęcie akwarystycznym. Jakie akwarium? Co to jest pompa i czy jest konieczna? Jaki osprzęt samoczyszczący akwarium kupić? Jakie dodatki do akwarium będą konieczne? Czym wyłożyć dno akwarium? Po drugie należy poczytać o gatunkach ryb. Jakie gatunki mogą żyć ze sobą w tej samej przestrzeń? Jakie warunki muszą być spełnione, by ryby przeżyły? Czym je karmić? Jak radzić sobie z rybkami w czasie ich rozmnażania?

jakie zwierze do domu

Małe gryzonie

Myszki, szczury, chomiki, świnki morskie czy może szynszyle albo króliczki? W tym przypadku koniecznie należy uzgodnić z pozostałymi domownikami czy zgadzają się na, to by w ich domu zamieszkał gryzoń. Jest to szczególnie istotne pytanie, gdyż wiele osób po prostu boi się myszy, szczurów itp. Posiadanie niewielkiego gryzonia jest o tyle łatwiejsze, że nie wymagają one dużego terrarium. Zagrożeniem jest oczywiście gryzoń na wolności. Zwierzątko, które ucieknie nam w czasie zabawy, może schować się w najmniejszą dziurę w mieszkaniu i ciężko będzie je znaleźć. Poza tym np. chomik poszukujący jedzenia może z łatwością przegryźć kable albo uszkodzić inne sprzęty domowe.

Gady

Wśród gadów domowych dużą popularność zyskują żółwie. Te zwierzęta wydają się być niezwykle sympatyczne i wbrew pozorom dość aktywne. Oczywiście i w tym przypadku mamy do wyboru różne gatunki i tak jak poprzednio należy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, tak by nasz nowy przyjaciel czuł się u nas dobrze.

Każdy kto decyduje się na posiadanie zwierzak w domu podejmuje odpowiedzialną decyzję, która ma poważne konsekwencje. Najczęściej jednak całe to zamieszanie warte jest swojej ceny!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here