ładny ogród z trawnikiem

Podstawą każdej posesji jest po prostu trawnik. Jeżeli on nie prezentuje się odpowiednio, nie pomogą żadne roślinności, kwiatki i inne wytwory natury. Trawnik musi wyglądać wręcz reprezentacyjnie. Powinien być idealnie równy, zielony i na całej swojej długości oraz szerokości pokryty piękną trawą. To on może stać się głównym atutem całego ogrodu.

To on jest też podstawą dla utworzenia atrakcyjnej posesji, którą później domownicy będą mogli wykorzystać do zwykłego odpoczynku i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Rozmiar trawnika nie ma znaczenia. Nawet ten najmniejszy potrafi zaprezentować się niesamowicie. Wystarczy jedynie właściwie o niego zadbać. A jak to zrobić z pomocą nawozu? Jaki nawóz na trawnik wybrać, by go właściwie wypielęgnować?

Nawożenie trawników jest absolutnie podstawowym i niezastąpionym zabiegiem pielęgnacyjnym. Tylko dzięki niemu można właściwie zadbać o całą posesję i zapewnić jej wszystko to, czego potrzebuje ona do wzrostu i rozwoju. A co konkretnie można uzyskać z pomocą regularnego nawożenia trawnika? Otóż dzięki zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych poprawia się barwę występującej na posesji trawy.

jaki nawóz na trawnik

Staje się ona mocna, intensywna i przybiera piękny ciemny koloryt. Poprawie ulega również gęstość darni – w trawniku przestają być widoczne dziury i puste miejsca, które ponownie zostają pokryte nowo wzrastającą trawą. Nawóz odgrywa jeszcze jedną ważną rolę. Zabezpiecza trawnik i chroni go przed różnymi chorobami oraz mchem. Warto zatem regularnie stosować specjalistyczne preparaty przeznaczone do nawożenia trawy. A które z nich będą najlepsze?

Nawozy występują przeważnie w kilku podstawowych odmianach. Dzielimy je ze względu na ich okres działania i tym samym wyróżniamy nawozy długo działające oraz granulowane. Drugie są popularniejsze, choć pierwsze w niektórych sytuacjach mogą znacznie lepiej się sprawdzić. Nawozy długo działające, jak sama ich nazwa wskazuje, potrafią wykazać się świetnym działaniem przez bardzo długi okres, który wynosi przynajmniej trzy miesiące, ale może zostać przedłużony nawet do czterech miesięcy. Ich działanie jest powolne. Wraz z upływem czasu wydzielają się z nich coraz większe ilości składników odżywczych, które momentalnie przedostają się do gleby i zaczynają ją odżywiać. Nawozy granulowane robią to szybciej, bo w przeciągu zaledwie trzydziestu dni. Z nimi problem jest jednak taki, że należy je odpowiednio przechowywać, ponieważ w przeciwnym wypadku zaczną pochłaniać wodę z otoczenia i staną się bezużyteczne.

Jaki nawóz na trawnik wybrać?

trawnik

Oprócz nawozów długo działających oraz granulowanych na rynku występują jeszcze nawozy płynne. Mimo iż nie mówi się o nich często, one też potrafią sprawdzić się w różnych okolicznościach. Główną ich cechą jest to, że wykazują się krótkim czasem działania. Bardzo szybko uwalniają kryjące się w nich substancje odżywcze, dlatego też należy nawozić nimi trawnik średnio do tydzień lub dwa tygodnie. Działają dobrze, ale tylko wtedy, gdy są właściwie używane. Należy stosować je w zaleconej przez producenta ilości, gdyż tylko wtedy zdołają odżywić całą trawę i uzupełnić puste miejsca występujące na trawniku. Nawozy płynne, podobnie jak te granulowane, muszą być również przechowywane w optymalnych dla nich warunkach, bo w przeciwnym wypadku tracą pierwotne właściwości.

Gdy nawóz zostanie już wybrany, trzeba będzie wybrać idealny moment na to, by go zastosować. A kiedy zaleca się to robić? Nawożeniem trawników przeważnie wszyscy zaczynają się zajmować tuż po zimie, czyli wtedy, gdy mroźne i wietrzne dni na dobre już odejdą. Najczęściej ma to miejsce pod koniec marca. Oczywiście nie wystarczy pokryć trawnik nawozem wyłącznie jeden raz, bo trzeba robić to regularnie aż do samego października. Czasami jednak posesja sama zaczyna domagać się dodatkowej porcji substancji odżywczych. Jeżeli więc dostrzeże się na niej niepokojącą ilość suchych ździebełek bądź trawa przybierze żółty odcień, warto od razu sięgnąć po swój nawóz i zastosować go zgodnie z instrukcją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here