młode dziewczyny

Jaki powinien być przyjaciel? Często pytamy sami siebie, kiedy chcemy być dla kogoś przyjacielem, ale też kiedy ktoś zastanawia się nad tym czego może oczekiwać od człowieka, mianującego się jego przyjacielem.

Przyjaciel to wielokrotnie osoba, na którą możemy liczyć w trudnych sytuacjach. Nie jest dziwne, że w języku polskim mamy powiedzenie – prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, bo to właśnie trudne momenty naszego życia weryfikują wiele pozornych przyjaźni. Często w takich sytuacjach ludzie nie stają na wysokości zadania i opuszczają swoich przyjaciół, bo nie chcą się nadmiernie angażować, mieć różnych problemów z powodu pomocy innym itd.

Zatem jaki powinien być przyjaciel?

Na pewno powinien być cierpliwy. bo budowanie przyjaźni często jest trudniejsze jak budowanie relacji w związku partnerskim czy w rodzinie. Przyjaciel to osoba, która nie obrazi się od razu, nawet po wyrażonej krytyce pod swoim adresem, ale też nie pozwoli sobą pomiatać. Przyjaźń nie może być jednostronna. Każdy musi coś z siebie dać i nie wystarczy „przyjaźnić się” z kim, bo się chodzi na imprezy, organizuje się grille, wspólnie się pije, ale nie rozmawia się o tematach trudnych.

jaki powinien być przyjaciel

Przyjacielem nie można być od święta, bo przyjaźń należy pielęgnować. Dzisiaj stwierdzenie, że nie ma przyjaźni na odległość może jest już nieaktualne, bo w dobie telefonów, maili i komunikatorów możemy w łatwy sposób się porozumieć i omówić ważne sprawy, Odległość nie jest dziś zatem barierą nie do przebycia, ale brak czasu staje się problem w wielu przypadkach nieszczącym nawet najdłuższe i najlepsze przyjaźnie. Nie można być prawdziwym przyjacielem kiedy składamy sobie życzenia świąteczne i spotkamy się raz na pół roku, kiedy ktoś wpadnie do kogoś w odwiedziny, a jeszcze najlepiej przy okazji delegacji w pracy, bo nie tracimy tyle czasu na spotkanie.

Dzisiaj trudno o przyjaźń w tym zabieganym świecie, bo każdy ma przed sobą karierę i potrzebę samorealizacji, a przyjaźń wymaga oddania siebie drugiej osobie. Więc jaki powinien być przyjaciel? Na pewno musi umieć się dzielić z innymi swoim czasem, uczuciami, możliwościami. Nie może być egoistą, bo wtedy relacja będzie tylko jednostronna, a to już nie jest prawdziwa przyjaźń.

Przyjaźń to często relacja głębsza niż miłość. Mówi się, że miłość się wypala i kończy, a przyjaźń potrafi trwać całe życie, zwłaszcza pomiędzy ludźmi, których udziałem były ciężkie wspólne przeżycia. Utrwalone w trudnych czasach relacje są często nierozerwalne i wiążą silniej niż więzy małżeńskie czy rodzinne.

Jaki powinien być przyjaciel? Na pewno musi być prawdomówny. Nie potrzeba nam ludzi fałszywych. Prawdziwy przyjaciel nie może kłamać, gdyż taka przyjaźń nie ma wtedy racji bytu. Nawet najmniejsze kłamstwo potrafi zabić najdłuższą przyjaźń, bo najczęściej ta relacja opiera się na wzajemnym zaufaniu. Podstawą zaś zaufania jest prawda. Oszustwo i kłamstwo powodują, że nie potrafimy już zaufać drugiej osobie, bo czujemy się zdradzeni.

przyjaciółki

Bezkrytyczne też podejście do osoby przyjaciela na pewno nie przysporzy mu chwały, a nawet może spowodować wiele problemów. Utwierdzanie ludzi w ich błędach może wywołać bardzo niekorzystne skutki, a rolą przyjaciela jest uchronienie nas (w miarę możliwości) przed popełnianymi błędami. Rady przyjaciół często są bezcenne, bo czujemy wobec nich zaufanie i wierzymy, że oni chcą dla nas dobrze. Nie można więc zapewniać kogoś o jego nieomylności wbrew sobie, bo prędzej czy później wyjdzie na jaw nasz fałsz, a to na pewno na dłuższą metę zaszkodzi przyjaźni.

Jaki powinien być przyjaciel? Przyjaciel powinien trwać przy nas na dobre i na złe, ale też nie możemy oczekiwać od nikogo bezgranicznego oddania, zwłaszcza w momentach, kiedy nie liczymy się z czyimś zdaniem czy zdradzamy jego zaufanie. Przyjaźń nie polega na tym, by zapanować nad czyimś umysłem, bo wtedy relacja staje się chora, ale by się wzajemnie dopełniać. Poprzez takie dopełnienie zyskujemy wartość naddaną, która jest na pewno najlepszą częścią naszej przyjaźni.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie można zadać pytania
Następny artykułKłucie serca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here