Zwiedzanie jaskiń z dziećmi

Planujecie wypad do Beskidu Śląskiego z rodziną? Koniecznie zobaczcie jakie skarby kryją się w miejscowych górach i odwiedźcie którąś z niezwykłych jaskiń w okolicach Szczyrku i Wisły. Dzieciaki uwielbiają takie wyzwania. Jaskinie to miejsca, które pobudzają wyobraźnie, ciekawość świata i są źródłem ogromnej wiedzy przyrodniczej przystępnej dla małych odkrywców podczas eksploracji. W jaskiniach nie ma nudy, jest tylko ciekawość co skrywa kolejny zakręt, bądź dziura na trasie. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami!

Szczyrk jaskinie, do których można wybrać się z dziećmi

Choć w okolicach Szczyrku mieści się wiele malowniczych jaskiń, tylko niektóre z nich dostępne są dla rodzin z dziećmi. Dzieje się tak ze względu na trudne zejścia do nierzadko imponujących wnętrz. Duża część okolicznych grot jest nieosiągalnych dla przeciętnego człowieka ze względu na niemożność zwiedzania bez odpowiedniego oprzyrządowania. Brak metalowych drabinek i bardzo wąskie tunele zmuszające eksploratorów do czołgania się w skalnych szczelinach skutecznie zniechęcają do poznawania jaskiń Beskidu Śląskiego. Istnieją jednak miejsca bardziej przyjazne turystom. Należą do nich między innymi Jaskinia Lodowa i Jaskinia Malinowska.

Jaskinia Lodowa Szczyrk

Jaskinia Lodowa Szczyrku to miejsce, które bez wątpienia spodoba się dzieciom. Choć wejście do tej jaskini jest bardzo niepozorne i jakoś szczególnie nie zachęca do wchodzenia, to na małych zdeterminowanych grotołazów czeka prawdziwa uczta zmysłów. Jasne formacje skalne wypełniające wnętrza przywodzą bowiem na myśl lodowe pałace występujące w bajkach, a panująca tu niska temperatura tylko wzmaga doznania wizualne. To miejsce, do którego chce się wracać. Pomimo niewielkich rozmiarów robi ogromne wrażenie na każdym, kto tu zagląda. Pozycja obowiązkowa podczas zwiedzania Szczyrku i okolic.

Jaskinia Malinowska w Wiśle

Jaskinia Malinowska to miejsce, w które udać można się ze starszymi dziećmi wyłącznie jeśli posiada się doświadczenie i zna możliwości swojego dziecka. Zejście bowiem należy do wymagających. Aby znaleźć się na dole trzeba użyć nieco siły używając stalowych drabin i pochwytów. Jaskinia ta skrywa rozległe korytarze o długości około 230 metrów, ale jedynie nieznaczna ich część nadaje się do eksplorowania z młodszym śmiałkiem. Decydując się na zwiedzanie Jaskini Malinowskiej należy pamiętać o odpowiednim stroju, który zapewni ciepło i ochroni przez ewentualnymi urazami.

A Wy, którą jaskinię wybierzecie podczas swojego pobytu w Beskidach? Szczyrk jaskinie Lodową czy raczej bliżej Wam do Wisły i Jaskini Malinowskiej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here