Królik

Królik to małe, urocze zwierzątko, które każdemu z nas kojarzy się z czymś miłym, puchatym i radosnym. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na hodowanie królików, które stają się ulubieńcami wszystkich domowników i gości. Zobaczmy, co warto wiedzieć o tych zwierzętach.

Królik potrzebuje miejsca

Przede wszystkim warto pamiętać, że decydując się na królika, musimy wyznaczyć dla niego odpowiedni zakątek w domu. To zwierzątko jest dość spore, przynajmniej w porównaniu z takimi gryzoniami jak chomiki, świnki morskie czy nawet szczurki. Dlatego też będzie potrzebował odpowiednio większej przestrzeni.

Królika po prostu nie możemy zamknąć w małej klateczce, również ze względu na to, że jest to zwierzątko ruchliwe, które na pewno będzie chciało zwiedzać okolicę. Brak takiej możliwości mógłby skutkować jego małą aktywnością, a nawet obniżeniem stanu zdrowia, dlatego podstawą dla każdego hodowcy jest przestronna klatka dla królika. To ona zapewni mu odpowiednią ilość miejsca do życia.

Jeśli posiadamy duży dom, do klasycznej klatki możemy dodać także wygodny wybieg. Dzięki temu królik (albo kilka) będzie miał dla siebie jeszcze więcej miejsca i swobody. Jednocześnie unikniemy zniszczeń w domu, ograniczając jego przestrzeń wyłącznie do wyznaczonego terenu.

Królik może niszczyć

Niestety sporą wadą posiadania królika jest to, że może zniszczyć niektóre obiekty w domu. Pogryzione buty czy kable to tylko jedne z przykładów niszczycielskiej siły królików. Dlatego oprócz zapewnienia im przestrzeni w klatce lub na wybiegu, powinniśmy także zadbać o odpowiednie dla nich zabawki – zabawki, które bez problemu można pogryźć.

Doskonale sprawdzą się w tym przypadku między innymi drewienka, przygotowane specjalnie dla tych zwierzątek. Są tak spreparowane, by były czyste i pozbawione jakichkolwiek substancji szkodliwych. Dzięki temu mogą bezpiecznie służyć królikom, pomagając im w ścieraniu zębów i służąc do zabawy.

Mniej uwagi poświęcanej zwierzęciu

Króliki są zwierzętami stosunkowo mało wymagającymi pod względem opieki. Nie trzeba ich między innymi wyprowadzać na spacer, jak ma to miejsce w przypadku psów, co wielu osobom ułatwia codzienne wykonywanie obowiązków związanych z tym zwierzątkiem. Dlatego też królik jest często wybierany przez osoby zapracowane, które nie miałyby czasu na opiekę nad innym pupilem.

Często też na królika decydują się rodziny, w których dziecko pragnie mieć zwierzątko, a rodzice z jakiegoś powodu nie wyrażają zgodny na psa lub kota. Taka decyzja często pociąga za sobą mniej obowiązków i większą wygodę dla całej rodziny, a jednocześnie uczy malucha odpowiedzialności za zwierzątko i właściwego zachowania względem niego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here