Co warto wiedzieć o szarej pleśni

Warzywa i owoce są powszechnie uprawianymi roślinami nie tylko na różnych dużych i profesjonalnych gospodarstwach rolnych, ale również w przydomowych ogródkach.

Ludzie cenią sobie różnorodne smaki oraz bogactwo witamin i składników odżywczych w warzywach i owocach. Oczywiście, aby spełniały one swoje zadania odżywcze, istotne jest właściwe zadbanie o ich pielęgnację i rozwój. Liczy się nie tylko podlewanie, przycinanie, nawożenie i inne czynności tego rodzaju. Bardzo ważna jest ochrona przed szkodliwym działaniem wielu różnych chorób roślin, do grona których zalicza się szara pleśń, o której warto dowiedzieć się czegoś więcej.

Szara pleśń – podstawowe informacje i zwalczanie

Jeśli chodzi o szarą pleśń to choroba ta jest powodowana przez gronkowca szarego. Do grona objawów tego schorzenia zalicza się między innymi brunatna barwa łodyg, pylący nalot oraz gnijące plamy. Idealne warunki do rozwoju takiej pleśni panują w czasie wzrostu temperatur w okresie wiosennym. Warto jednak pamiętać, że szara pleśń może pojawić się również w innych porach roku w bardziej lub mniej intensywnym stopniu. To właśnie dlatego warto regularnie kontrolować stan roślin, aby uniknąć tego schorzenia.

Szara pleśń

Gronkowiec szary będący główną przyczyną występowania pleśni szarej atakuje różne warzywa oraz owoce. Niezwykle często choroba ta potrafi uderzać w sałatę, pomidory, fasolę, porzeczki, truskawki, winogrona czy też maliny. Jeśli nie zostaną zastosowane odpowiednie środki zaradcze to zbiory mogą zmniejszyć się o 30% – 60%. Dobrą wiadomością jest fakt, że na polskim rynku produktów rolnych można bez większych problemów nabyć specjalistyczne preparaty, które są przeznaczone do walki z tą chorobą bez negatywnego oddziaływania na warzywa i owoce.

Efektywnym sposobem zwalczania szarej pleśni jest przeprowadzanie chemicznych oprysków bazujących na fungicydach. Są to produkty, które potrafią skutecznie hamować rozwój grzybów i zwalczać różne choroby roślin. Zwalczają one choroby, takie jak szara pleśń oraz inne bardziej lub mniej poważne schorzenia roślin, a także działają profilaktycznie. Warto poszukać w Internecie ciekawych ofert producentów i dostawców takich substancji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here