jakie garnki polecacie

Garnki to takie zupełnie podstawowe naczynia kuchenne. Wszyscy z nich korzystają i wszyscy muszą je mieć – bez nich ciężko przygotować chociażby najprostszą potrawę, bo wykonanie zupy staje się po prostu niemożliwe. Dobry garnek to podstawa, ale jak go wybrać, by być z niego zadowolonym? Jakie garnki polecacie – to pytanie często pada w różnych wątkach na forach internetowych.

Naczynia tego rodzaju wyróżniają się bowiem nie tylko rozmiarem, ale też i materiałem wykonania. Mogą być bardzo duże albo maleńkie. Niektóre z nich tworzone są ze stali, inne z kolei nawet z ceramiki. A garnek musi sprostać wielu wyzwaniom, ponieważ jest ciągle poddawany działaniu wysokich temperatur, które mogą go niestety uszkodzić. Naczynie to powinno zatem wykazać się solidnością i odpornością na niekorzystne warunki. Niektórzy twierdzą nawet, że od rodzaju garnka zależeć może końcowy smak i zapach potrawy, dlatego dobrze by było, by miał on jak najwyższą jakość.

Przy wyborze garnków wielu klientów zacznie kierować się ich wyglądem

garnek z wodą

Częściowo podpowiada on, jaką jakoś może mieć samo naczynie, dlatego też na pewno warto zwrócić na niego uwagę. O wiele przyjemniej zresztą przebywa się i pichci w kuchni, jeżeli dysponuje się atrakcyjnymi pod względem wizualnym naczyniami. Garnki występują w przeróżnych kolorach, dlatego też spokojnie można je dopasować nawet do wystroju pomieszczenia. Kształt również ma znaczenie i też warto zwrócić na niego uwagę, jednakże wyglądu naczyń nigdy nie może stać się priorytetem.

Jest ważny, ale na pewno nie najważniejszymi. Czasami nawet te garnki, które na pierwszy rzut oka wyglądają mało atrakcyjnie, okazują się najbardziej użytecznymi i praktycznymi naczyniami. Lepiej więc w pierwszej kolejności spróbować ocenić ich trwałość i ogólną jakość. Rodzaj garnka może mieć nawet bezpośredni wpływ na zdrowie człowieka, gdyż ten wykonany z nieodpowiednich materiałów potrafi wydzielać szkodliwe substancje do potraw i niekorzystnie zmieniać ich skład oraz wartości odżywcze.

Pytając ludzi o to, jakie garnki polecacie, łatwo można ustalić, czym powinno charakteryzować się wysokojakościowe naczynie. Na pewno musi być ono praktyczne w użyciu. Powinno pozwolić na przygotowanie zróżnicowanych potraw, jednocześnie nigdy nie doprowadzając do przypalenia dania. Za to odpowiedzialne jest najczęściej dno garnków. Na pewno nie może być ono cienkie, dlatego warto sprawdzić, czy posiada optymalną dla niego grubość. Zazwyczaj za najlepsze uznaje się garnki wyposażone w dna wielowarstwowe.

Tworzone są z kilku bądź nawet kilkunastu warstw, dzięki czemu fantastycznie rozprowadzają ciepło na całej swojej powierzchni i gwarantują równomierne podgrzanie potrawy. Tym sposobem zmniejszają również ryzyko przypalenia tłuszczu bądź samego dania. Grube dno to podstawa, ale dobrze by było również, by garnek nie był zbyt lekki. Oczywiście cięższe naczynia bywają mniej komfortowe w użyciu, ale są jednak bezpieczniejsze. A ta cecha jest dużo ważniejsza.

nowoczesne garnki

Podczas poszukiwań idealnego garnka warto też zwrócić uwagę na kilka dodatkowych aspektów, o których klienci często niestety w ogóle nie myślą. Należałoby natomiast sprawdzić, czy naczynie jest przystosowane do mycia go w zmywarce. Dziś mało kto czyści sprzęty kuchenne ręcznie, skoro zmywarki robią to dużo szybciej, a do tego pozwalają na sporą oszczędność wody. Należy również sprawdzić na opakowaniu produktu, na jakich typach kuchenek wolno go bezpiecznie używać. Niektóre garnki nie są bowiem przeznaczone do płyt indukcyjnych.

Na tego typu kuchenkach sprawdzą się jednak garnki wykonane z żelaza bądź garnki stalowe. Kiepskim wyborem okażą się z koeli te naczynia, w których konstrukcji wykorzystano szkło, aluminium bądź ceramikę, a także podparto je na nóżkach bądź uzupełniono wypukłym dnem. Garnek musi być użytkowany zgodnie z jego przeznaczeniem. Należy zatem bardzo dokładnie zapoznać się z jego specyfikacjami i sprawdzić, czy aby na pewno jest on odpowiednim wyborem dla konkretnego typu kuchenki – zwłaszcza jeśli jest to kuchenka indukcyjna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here