nauczyciel

Jaki powinien być nauczyciel? Pytanie to zadaje sobie wielu – uczniowie, rodzice i sami nauczyciele. Odpowiedź na nie nie jest jednoznaczna, gdyż trudno wskazać przepis na dobrego nauczyciela. Każdy od szkoły, a tym bardziej od nauczyciela, oczekuje czegoś innego – uczniowie chcą go lubić i by był równym gościem, rodzice, by nauczył czegoś ich dzieci i nie ingerował za bardzo w ich wychowanie, a sami nauczyciele wyrozumiałości, spokojnej pracy i pracowitej młodzieży, która pozwala pracować na wspólny sukces społeczeństwa, szkoły i każdego ucznia.

Zatem jaki powinien być nauczyciel?

Niektórzy mówią, że dobrego nauczyciela nie trzeba lubić, ale należy go szanować. Często jest więc tak, że nauczyciel, który jest wymagający i potrafi czegoś nauczyć, nie jest lubiany, ale po latach wspominany z rozrzewnieniem i wdzięcznością. Byli uczniowie wielokrotnie po latach dostrzegają dopiero plusy uczęszczania do niego na lekcje, kiedy okazuje się, że dał mi ogromną wiedzą, dzięki której np. teraz mają pracę czy wysoką pozycję społeczną.

Często jest tak, że najbardziej srodzy nauczyciele, są najlepiej wspominani po latach i oblegani na zjazdach absolwentów. Czy więc nauczyciel powinien być wymagający? Na pewno tak, bo wtedy jest w stanie osiągnąć sukces wraz ze swoimi uczniami. Często sukces ucznia jest cichym sukcesem nauczyciela.

Stawiane uczniom wymagania procentują w przyszłości

jaki powinien być nauczyciel

Jaki powinien być nauczyciel? Prócz tego, że wymagający, powinien być dla ucznia przewodnikiem po dziedzinie, której naucza. Dzięki byciu liderem swojego środowiska zyskuje szacunek uczniów, ale też społeczności lokalnej – kolegów z pracy, rodziców, absolwentów. Człowiek, który przewodzi dzięki wiedzy ma duże szanse bycia autentycznym w tym co robi. Jeśli będzie prawdziwy w swoich działaniach na pewno zyska popleczników. Uczniowie bardzo szybko wyczuwają fałsz kierowany pod ich adresem, ale też stosowany w życiu.

Nie jesteśmy w stanie oddzielić życia prywatnego od służbowego, zwłaszcza w małej społeczności, gdzie często nauczyciel jest osobą publiczną. Brak szacunku, niespójny obraz życia zawodowego i służbowego na pewno nie pomaga być dobrym nauczycielem.
Jaki powinien być nauczyciel? Powinien się starać, by jego uczniowie mogli czerpać od niego wzorce zachowań, więc automatyczne nie jest dla ucznia tylko przewodnikiem po wiedzy ze swojej dziedziny, ale wielokrotnie przewodnikiem duchowym. Przynajmniej w sytuacji, kiedy tworzy się więź mistrza i ucznia, czyli nauczyciel zyskuje ucznia, który jest zafascynowany taką samą tematyką jak on. Wtedy bardzo łatwo przejść od przewodnika w wiedzy do mentora w różnych dziedzinach życia. Relacja mistrz-uczeń jest bardzo ważna i w wielu kulturach uznawana za jedyną mogącą przynieść dobre skutki dla nauki, ale też i rozwoje gospodarczego danego kraju.

biurko nauczyciela

Jaki powinien być nauczyciel? Na pewno musi myśleć przyszłościowo i nie zamykać horyzontów swoich uczniów, a wręcz otwierać przed nimi różne możliwości rozwoju. Powinien potrafić pokazać drogi, którymi przyszli absolwenci mogą kroczyć ku karierze. To często nauczyciele rozbudzają w dzieciach ciekawość świata i sprawiają, że młodzi ludzie chcą poznawać nowe rzeczy, osiągać sukcesy i ciągle się uczyć. Dobry nauczyciel powinien też potrafić wspierać ucznia, który ma problemy w nauce. Nie sztuką jest rozwijać ucznia, który ma do tego predyspozycje, sztuką jest więc wsparcie ucznia, który znajduje się poniżej przeciętnej i nie potrafi przyswoić sobie przekazywanej mu wiedzy.

Od nauczyciela oczekuje się wiele, wiec jest to zawód wymagający, bo nauczyciel odpowiada swoją wiedzą, umiejętnościami i kompetencjami nie tylko przed samym sobą, dyrektorem szkoły czy rodzicami uczniów, ale przed całym społeczeństwem. Od nauczycieli zależy jakie będą przyszłe pokolenia, jak będzie rozwijała się gospodarka kraju, gdyż jeśli ze szkól wyjdą ludzie rządni wiedzy, ciekawi świata i z otwartymi na nowości umysłami, na pewno zyskuje całe społeczeństwo, które raźniej patrzy w przyszłość i ma szansę odnieść sukces jako grupa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here