Wybór pralki może przyprawić o zawrót głowy, biorąc pod uwagę ilość dostępnych modeli. Z naszym poradnikiem zakup tego urządzenia będzie łatwiejszym zadaniem!

Wybór pralki – parametry

Kupić tańszą czy droższą pralkę? Zanim podejmiesz decyzję przeanalizuj poniższe aspekty:

  • Wymiary urządzenia. Przed wyborem pralki zmierz ile miejsca możesz przeznaczyć na pralkę w swojej łazience, ale pamiętaj o zostawieniu zapasu. Decydujesz się na pralkę w zabudowie? Uwzględnij wymiary urządzenia już w momencie planowania wyboru mebli.
  • Pojemność pralki. Dla singli i par zazwyczaj wystarczy ładowność 6 kg, a dla rodzin powyżej 7 kg.
  • Sposób załadowania: klasyczny sposób wsadu prania, czyli od przodu, ma przewagę dodatkowej przestrzeni. Górna powierzchni pralki może być używana do przechowywania kosmetyków i innych akcesoriów. Jeśli jednak masz małą łazienkę lepszym rozwiązaniem może okazać się pralka ładowana od góry. Jest ona zazwyczaj nieco węższa, co w przypadku niedużego wnętrza bywa przydatne.
  • Silnik – inwerterowy czy szczotkowy? W nowszych modelach coraz częściej rezygnuje się z silników szczotkowych, ze względu na wysoki poziom hałasu i częstą awaryjność. W przypadku silników inwerterowych pralki są ciche, jednak ich cena jest dość wysoka.
  • Programy prania i dodatkowe funkcje. Podstawowe programy to Pranie codzienne, Bawełna, Syntetyki, Pranie wstępne (przydatne do odzieży mocno zabrudzonej) lub Pranie ręczne (do materiałów delikatnych). W wielu modelach dostępne są również opcje takie jak: Pranie sportowe, Szybkie cykle prania (np. 30 minutowe), Jeansy. Niektórzy producenci oferują ponadto: Czyszczenia bębna (ciekawy model pralki tego typu ma Samsung) i tryb Pupil (podczas prania zostaje usunięta sierść naszego zwierzęcia). Inna ciekawa opcja to tryb Antyalergiczny lub Nocny.
  • Prędkość wirowania – w standardowych pralkach jest to od 800 obrotów do 1200, czasem 1500. W pralko-suszarkach od 1000 obrotów, a im większa ilość, tym więcej suchych ubrań możemy uzyskać.
  • Klasa energetyczna. Dla większości z nas nie jest nowością, że klasa A oznacza sprzęt energooszczędny. Na rynku możemy też zauważyć oznaczenia A+, A++, a nawet A+++. Co oznaczają? Im więcej plusów i zieleni na etykiecie (to kolejna wskazówka, że pralka ma niższe zużycie energii), tym mniejszy pobór prądu. Przekłada się to jednak na cenę samego urządzenia: modele wysoce energooszczędne, kosztują więcej.

Pralka czy pralko-suszarka?

Pralko-suszarka, jak sama nazwa wskazuje, to połączenie zalet pralki z suszarką. Zakup tego rodzaju sprzętu jest przydatny zwłaszcza dla rodzin, gdy konieczne staje się częste rozwieszanie ubrań. Pamiętaj jednak, że jeśli pralka ma pojemność np. 8 kg, będziesz mógł wysuszyć do 6 kg.

Wybierając urządzenie sprawdź, czy jest dostępny program suszenia w 40-50 stopni. To optymalna temperatura, aby pranie było suche, a cały cykl energooszczędny. Nie zmienia to faktu, że pralko-suszarka może mieć dość wysoki pobór energii. Dobry sposób to przeliczenie szacunkowego zużycia wody i prądu i porównanie danych z kosztami eksploatacji oddzielnej pralki i suszarki.

Jak dbać o pralkę?

Nawet najlepszy sprzęt zużywa się po czasie, ale chroniąc i dbając o pralkę możemy znacząco wydłużyć czas eksploatacji. Podstawowa zasada to nieprzeciążanie bębna. Zbyt duża ilość ubrań sprawi, że odzież nie tylko będzie niedoprana, ale i zużyje się więcej energii i wody. Kolejny istotny czynnik to regularne czyszczenie filtra oraz pojemnika na proszek. Zawsze sprawdzaj też, czy w rurze odpływowej nie pozostały przedmioty, np. drobne pieniądze.

Inna przyczyna awarii to twarda woda. Tu rozwiązanie jest proste: możesz założyć specjalny filtr lub używać tabletek zmiękczających. Ze środków chemicznych zaleca się także używanie odkamieniaczy. Wolisz postawić na naturalne detergenty do sprzątania? W tym celu wybierz sodę oczyszczoną (usuwa zabrudzenia) oraz ocet (działa antybakteryjnie oraz niweluje kamień).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here