Uznanie zdobywają wegańskie kosmetyki. Balsamy, peelingi do ciała, kremy itp. to świetny wybór nie tylko dla osób kochających i dbających o zwierzaki. Wege kosmetyki nie zawierają kreatyny, piżma, ambry i innych produktów odzwierzęcych, a wyłącznie naturalne, roślinne wyciągi. Są więc idealnym wyborem także dla alergików, uczulonych np. na białko krowie.
Sprawdziliśmy polski rynek wege kosmetyków do stóp i dłoni zawierających wyciągi roślinne cenione w kosmetyce. Produkty możesz kupić online lub w drogeriach, i co ważne, nie kosztują fortuny.
Wegańskie kosmetyki – czym różnią się od „zwykłych”?
W wegańskich kosmetykach nie znajdziesz w składzie produktów odzwierzęcych. Najczęściej stosowane są:
- Wosk pszczeli
- Miód
- Lanolina – tzw. tłuszczopot owcy chroniący zwierzę przed warunkami atmosferycznymi.
- Jajka kurze – ich niska cena wynika z dość często kontrowersyjnych warunków chowu klatkowego.
- Jedwab – hodowle są zazwyczaj nieetyczne.
- Elastyna – produkowana z tkanek zwierzęcych.
- Keratyna – białko występujące w piórach, rogach i wełnie zwierząt.
Warto jeszcze zaznaczyć, że niektóre kosmetyki są oznaczane jako cruelty-free (wolne od okrucieństwa), co oznacza nietestowanie produktów na zwierzętach, jednak ich skład nie musi być wegański. Inne certyfikaty gwarantujące brak eksperymentów to m.in. The Vegan Society, Viva!, GOTS i Cosmo Natural.
Na rynku oferuje się też kosmetyki organiczne, a składniki do ich produkcji nie pochodzą z upraw, w których stosowane są pestycydy, nawozy sztuczne i inne substancje chemiczne.
Akcja regeneracja, czyli subiektywny przegląd peelingów i kremów do stóp
Popularnością wśród peelingów cieszą się zwłaszcza te z soli morskiej. Nazywana “białym złotem” świetnie usuwa zrogowaciały naskórek i pobudza krążenie. Wśród wege kosmetyków wyróżnia się peeling od Arbonne wzbogacony wyciągiem z krokosza balwierskiego i awokado. Interesującą propozycją jest też peeling do stóp sygnowany marką Naturativ, który dzięki olejkowi herbacianemu i manuce ma działanie antybakteryjne.
Składnik warty uwagi to również imbir mający działanie przeciwutleniające. Peeling z imbirem oferuje m.in. firma Verana i sprawdzi się dla osób z problemem “grubych” pięt. Drugą znaną bazą peelingów jest cukier trzcinowy, z którego powstał scrub od Organic Shop o obłędnym zapachu mango. Delikatnie, ale skutecznie złuszcza martwy naskórek.
Po usunięciu zrogowaciałego naskórka warto odżywić skórę kremami, a tych wegańskich jest całkiem spory wybór. Zielone Laboratorium ma w ofercie krem z mocznikiem, którego higroskopijne właściwości zapewniają idealne nawilżenie skóry. Dodatkowo zakup produktu wspiera schronisko w Korabiewicach.
Inna propozycja to krem do stóp z olejkiem herbacianym (np. Peclavus), polecany zwłaszcza osobom zmagającym się z potliwością.
Rozpieść i zadbaj o swoje dłonie z wege kosmetykami
W okresie pandemicznym poprzez częstą dezynfekcję nasze ręce są przesuszone. Wybierając krem zwróć uwagę na jego skład. Składnik, który dobrze nawilży i ochroni dłonie także przed zimnem, to m.in. masło shea (np. Resibo) Do zadań specjalnych poleca się także kremy bez wody (np. Miodowa Mydlarnia). Tego rodzaju produkty stosuje się na noc nakładając na dłonie grubą warstwę kremu.
Inne odżywcze składniki w kosmetykach do rąk, na które warto zwrócić uwagę:
- Wyciąg z nagietka (np. Vegan Fox). Działanie rośliny cenione jest szczególnie w przypadku suchych i podrażnionych dłoni.
- Ekstrakt z bawełny (np. krem do rąk Ziaja), która zawiera moc związków mineralnych, flawonoidów i tanin. Świetnie stymulują odnowę naskórka.
- Olejek arganowy bogaty w “witaminę młodości”, czyli E, polecany do skóry dojrzałej i wymagającej regeneracji (Lavera, Isana)
- Olej jojoba ma działanie regenerujące.
Nie masz pewności, które kosmetyki są wegańskie? Sprawdź poniższe strony internetowe.
http://fwz.celniej.pl/nietestowane/index.php
https://www.crueltyfreeinternational.org/