Rolety to jedne z tych dekoracji okiennych, które wybieramy najczęściej do nowoczesnych mieszkań. Ich uniwersalny design sprawdzi się do każdego stylu wnętrza, a funkcjonalność nie ogranicza się wyłącznie do ochrony przed słońcem. Zastanawiasz się, jakie rolety będą najlepsze? Sprawdź nasz poradnik.

Rodzaje rolet

  • Rolety ekranowe (zwijane). Niska cena jak i dostateczna ochrona przed światłem to główne zalety tego rozwiązania
  • Jeśli chcesz całkowicie zaciemnić pomieszczenie warto rozważyć rolety dzień-noc. Są one zbudowane z ułożonych naprzemiennie poziomych pasów materiału – transparentnego i zaciemniającego.
  • Na uwagę zasługują również rolety rzymskie, których dekoracyjny i finezyjny charakter pięknie podkreśli klasyczne aranżacje. Zazwyczaj wykonywane na zamówienie dostępne są w wielu wariacjach kolorystycznych, a delikatność materiału i swoboda dowolnego ustawienia rolet pozwala wyczarować w mieszkaniu klimatyczną grę światła. Z zalet warto jeszcze wymienić prostą pielęgnację jak i montaż – inwazyjny lub bezinwazyjny.
  • Ozdobną rolę mogą pełnić też rolety austriackie, w których tkanina ściągana sznurkiem tworzy ozdobne fałdy. Niewątpliwe walory estetyczne to jednak właściwie jedyna funkcja tych rolet, nie sprawdzą się jako ochrona przed słońcem.

Wolnowiszące czy zabudowane?

Rolety wolnowiszące to świetny wybór, jeśli w Twoim domu są duże okna. Ich górna część nie jest zabudowana, co umożliwia montaż zarówno do ściany jak i do sufitu. Do mniejszych przeszkleń dobrym rozwiązaniem są zabudowane rolety. W przypadku rolet z kasetami prowadnice i inne elementy należy umocować do skrzydeł okiennych. Takie rozwiązanie ma dodatkową przewagę – ochronę materiału przed zanieczyszczeniami.

Gdzie kupić rolety?

Szeroki wybór rolet znajdziesz w popularnych marketach budowlanych, jednak ze względu na okres pandemiczny, coraz więcej osób decyduje się na zakupy online. Nie zapomnij o dokładnym zmierzeniu okna i dostosowaniu wymiarów do rodzaju wybranych rolet. Przykładowo, w roletach zewnętrznych mini montowanych do sufitu pod uwagę weźmiesz szerokość okna do krawędzi wewnętrznej + długość od sufitu do parapetu, ale już w przypadku rolet wolnowiszących mini istotna jest szerokość i długość okna wraz z listwami. Przed złożeniem zamówienia zapytaj więc wybrany sklep o sposób właściwego zmierzenia okien w swoim mieszkaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here