Płyny do płukania jamy ustnej, dlaczego warto ich używać?

0
2813

Większość z nas nie wyobraża sobie dbania o codzienną higienę jawy ustnej bez dobrej szczoteczki, czy pasty do zębów. Tymczasem jeżeli naprawdę zależy nam na zdrowych zębach i zniwelowaniu potencjalnych infekcji, powinniśmy do swojej pielęgnacji wprowadzić również płyny do płukania jamy ustnej (produkty z dobrym składem można dostać na przykład w specjalistycznych sklepach internetowych, takich jak https://www.domowystomatolog.pl/pol_m_Plyny-do-plukania-150.html). Płyny tego typu pozwalają zachować najwyższy poziom higieny w jamie ustnej oraz odpowiednio zabezpieczyć nas przed bakteriami i drobnoustrojami.

Płyny do płukania jamy ustnej chronią przed próchnicą

Na rynku dostępne są płyny do płukania jamy ustnej nawet dla najmłodszych. Nie jest to bynajmniej fanaberia producentów, mająca na celu wyciągnięcie z naszych portfeli większej ilości pieniędzy, a jasny sygnał, że jest racjonalny powód, aby traktować je jako obowiązkowy środek na równi z pastą do zębów. Płyn do płukania jamy ustnej bowiem w zależności od tego czy jest przeznaczony dla dzieci, czy dorosłych zawiera różne ilości fluoru. Od wielu lat nie ma już obowiązku fluorowanie zębów. A rzetelne badania w dalszym ciągu podkreślają jego znaczenie w zapobieganiu powstawaniu próchnicy. Wbrew również powszechnej opinii izotop używany w tych produktach nie jest szkodliwy, a prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy nie maleje z wiekiem. Narażone na nią są zwłaszcza osoby spożywające duże ilości cukrów prostych, które są pożywką dla bakterii.

Większa higiena, mniej bakterii

Płyn do higieny jamy ustnej pozwala również na usunięcie resztek jedzenia, których nie udało się pozbyć podczas szczotkowania. To one są najczęściej powodem mnożenia się bakterii, a więc chorób zębów i dziąseł oraz w efekcie przykrego zapachu z ust. Większość również innych chorobotwórczych drobnoustrojów gromadzi się w jamie ustnej, dbając o jej higienę, możemy również ograniczyć dolegliwości dotyczące bólu gardła, czy innych infekcji. Płyny do płukania jamy ustnej należy też z powodzeniem łączyć z nicią dentystyczną. Taki zestaw pozwoli nam na kompleksowe zadbania o nasze zęby, dziąsła i policzki. Zwłaszcza osoby często borykające się z problemami nawracających aft, powinny w ramach prewencji, często płukać jamę ustną.

Jaki płyn wybrać?

Zwolenników płynów do płukania jamy ustnej, jest tyle samo co przeciwników, jednak nie ulega wątpliwości, że warto mieć jeden z nich zawsze pod ręką. Należy jednak pamiętać, aby wybierać produkty wysokiej jakości oraz stosować je zgodnie z dołączoną do opakowania etykietą bądź ulotką. Co ważne, jeśli nie otrzymaliśmy specjalistycznych zaleceń od lekarza bądź stomatologa, najlepiej wybierać warianty o delikatnym działaniu, które świetnie sprawdzą się na co dzień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here