jakie produkty zawierają gluten

W ostatnich latach narosło wiele niestworzonych mitów na temat substancji jaką jest gluten. Powstała nawet moda, która polega na unikaniu glutenu. Obecnie większość ludzi uważa, że gluten jest szkodliwy i lepiej wykasować go z jadłospisu. Jednak czy warto wprowadzać tak radykalne zmiany do swojej diety i jakie produkty zawierają gluten? Nie od dziś wiadomo, że nie należy wierzyć we wszystko co przeczytamy w internecie lub usłyszymy w mediach. Często są to niesprawdzone informacje, które powtarzane setki razy stają się powszechną prawdą.

Gluten znajduje się w niektórych zbożach i jest to mieszanina białek pochodzących od różnych roślin. Najczęściej występuje on w pszenicy, jęczmieniu, życie oraz owsie. Najczęściej gluten jest wykorzystywany w piekarnictwie, ponieważ to dzięki niemu powstają różnego rodzaju pieczywa. Kiedy gluten połączymy z wodą to powstaje sprężysta oraz ciągnąca się masa, która ma duży wpływ na miękkość oraz spulchnienie pieczywa. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ludzie spożywali o wiele mniej glutenu niż obecnie.

Dawniej był on tylko zawarty w pieczywie oraz produktach zbożowych. W dzisiejszych czasach coraz częściej możemy znaleźć gluten także w przyprawach oraz wędlinach. Coraz częściej jest on spotykany także w produktach, które są wysoko przetworzone. Jednocześnie musimy także wspomnieć o zbożach, które są genetycznie modyfikowane. Przez ingerencję w ich strukturę genetyczną chemicznych składników mamy do czynienia ze znacznie większą ilością glutenu niż to było dawniej w zbożach naturalnych. Dlatego też nie należy bagatelizować wpływu glutenu na funkcjonowanie naszego organizmu, ponieważ jak widać jest on obecny wszędzie i praktycznie nie da się przed nim w żaden sposób uchronić.

W obecnym stuleciu wielu ludzi zaczęło eliminować gluten ze swojej diety i stało się to na swój sposób modne. Coraz częściej na półkach z produktami spożywczymi możemy znaleźć posiłki oznaczone jako te, które nie zawierają glutenu. Wiadomo jednak, że na wszystkim zarabiają potężne koncerny i krytyka glutenu sprzyja rozwijaniu się niektórych firm, które promują się na nietolerancji ludzi na gluten.

Coraz częściej gluten jest opisywany jako główna przyczyna złego samopoczucia, otyłości oraz wszelkich problemów zdrowotnych. Jednak warto zauważyć, że gluten jest szkodliwy tylko dla osób, które mają nietolerancje na tę substancję. Osoby, które tolerują gluten nie powinny w ogóle się przejmować tym, że w ich diecie gluten się pojawi. Nie będzie i tak miał większego znaczenia, ponieważ nie powinien wyrządzić żadnych negatywnych efektów dla organizmu takiej osoby.

Osoby, które posiadają zaburzenia autoimmunologiczne powinny jednak przemyśleć czy chcą dalej spożywać produkty zawierające gluten. Szczególnie źle może on wpłynąć na organizmy osób posiadających celiakie. Dodatkowo osoby, które mają alergie na gluten powinny całkowicie zrezygnować ze spożywania glutenu. Czasami może to doprowadzić do tego, że będziemy musieli skorzystać z pomocy lekarza. Dlatego lepiej jest zapobiegać niż potem leczyć, ponieważ łatwiej zapobiec problemom niż się ich pozbyć.

Najwięcej glutenu możemy spotkać w produktach zbożowych. Szczególnie obfite w gluten są takie zboża jak pszenica, jęczmień, żyto oraz owies. Oczywiście wszystkie makarony, które zostały wykonany na bazie mąki także zawierają gluten. To samo dotyczy naleśników i wszelkich innych wytworów kulinarnych. Tak samo osoby, które mają alergię na gluten powinny unikać spożywania pizzy, hamburgerów oraz ciastek i drożdżówek.

Gluten występuje także w herbatnikach, biszkoptach oraz waflach. Dlatego praktycznie większość produktów, które spożywamy na co dzień zawiera gluten. Bardzo ciężko jest więc go wyeliminować ze swojej diety, ponieważ wtedy zostają nam praktycznie tylko owoce oraz warzywa i nieprzetworzone mięso. Nawet płatki kukurydziane śniadaniowe zawierają gluten i to często w dużej ilości. Powinniśmy także unikać spożywania produktów, które powstały na bazie mąki kukurydzianej, ryżowej, gryczanej. Dlatego też bardzo ciężko jest całkowicie wyeliminować gluten z naszej diety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here