rolety

Zastanawiasz się nad wyborem między roletą, a tradycyjnymi zasłonami? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym omawiamy zalety rolet.

Rolety okienne to bardzo popularny dodatek do wielu wnętrz. Chętnie stosuje się je nie tylko w przestrzeniach mieszkalnych, ale również w biurach, gabinetach, najróżniejszych obiektach firmowych i przemysłowych oraz obiektach użyteczności publicznej. Rolety pionowe charakteryzują się stylową elegancją, są praktyczne i proste w montażu, Raczej nie uwzględnia się ich w mieszkaniach. W budownictwie jednorodzinnym niezwykle powszechne są inne typy rolet, takie jak rolety rzymskie, rolety typu dzień – noc, rolety zaciemniające oraz rolety w kasetach oraz rolety z prowadnicami.

Rodzaje rolet wewnętrznych

Jeśli zastanawiasz się nad zrezygnowaniem z typowych firan z zasłonami, warto postawić na ich znakomitą alternatywę – czyli rolety okienne. Dlaczego cieszą się one tak dużą popularnością? Jedną z przyczyn jest fakt, że obecnie na rynku artykułów wnętrzarskich mamy do dyspozycji najróżniejsze ich rodzaje. Dzięki temu z powodzeniem możemy je uwzględnić niemal w każdym rodzaju aranżacji wnętrza. Na przykład w minimalisty styl bardzo dobrze wpisują się proste rolety montowane na ramie okna.

Co ciekawe postawienie na rolety niekoniecznie musi oznaczać całkowitą rezygnację z firanek lub zasłon. Z powodzeniem możemy stosować różne typy rolet w połączeniu z firanami bądź zasłonami. Popularne połączenie to między innymi: roleta rzymska + firanka, roleta montowana na ramie okna + firanka + zasłony, roleta dzień noc + firanka lub zazdroska + roleta rzymska. Z powodzeniem można na jednym oknie zamontować jednocześnie dwie rolety – na przykład roletę rzymską oraz roletę montowaną na ramie okiennej. W ostatnich latach na popularności zyskały rolety typu dzień – noc. Są to rolety wykonane z dwóch rodzajów materiałów. Jeden jest bardziej zaciemniający, drugi mniej. Regulując ustawienie poziomych pasów materiału można płynnie dostosowywać nasłonecznienie mieszkania do naszych potrzeb. Z kolei w sypialni praktyczne okazują się rolety zaciemniające. Nie tylko strzegą one prywatności domowników, lecz również zapewniają dobre warunki do spania. Szczególnie w dużych miastach oświetlenie uliczek oraz okolic bloków mieszkalnych może powodować, że nawet w nocy w mieszkaniu nie jest zbyt ciemno. Właśnie wtedy stosuje się grube rolety zaciemniające nieprzepuszczające światła.

Rolety zewnętrzne – dlaczego tak popularne

W wielu domach jednorodzinnych można zauważyć na oknach solidne rolety antywłamaniowe. Są to rolety zewnętrzne stanowiące doskonałą ochronę przed potencjalnymi złodziejami – o ile oczywiście są one zaciągnięte :). Biała roleta zewnętrzna stanowi również barierę dla promieni słonecznych. Można wykorzystywać tę właściwość, gdy podczas letnich upałów zależy nam na tym, aby mieszkanie nazbyt się nie nagrzewało. Niektórzy nawet zaciągają rolety zewnętrzne w mieszkaniu na czas, gdy nikogo nie ma w domu. Po powrocie można zauważyć, że faktycznie wnętrze mieszkania tak szybko się nie nagrzewa – szczególnie, gdy mamy do dyspozycji rolety białe, które odbijają światło. Solidna roleta zewnętrzna może również pomagać w zimie podczas, gdy na dworze panują bardzo niskie temperatury. Zasłaniająca okno roleta zewnętrzna może skutecznie chronić mieszkanie przed wychłodzeniem, stanowi ona dodatkową izolację. Z tego względu niektórzy zaciągają rolety zewnętrzne na noc – minusem tego rozwiązania jest tylko fakt, że podczas pobudki w mieszkaniu panuje całkowita ciemność. Chociaż wiele osób w sezonie zimowym i tak wstaje do pracy w bardzo wczesnych porannych godzinach, gdy jeszcze na dworze jest ciemno – wtedy oczywiście zaciągnięte rolety nie czynią wielkiej różnicy.

Jak czytamy w serwisie RoletyPolska.pl chociaż rolety zewnętrzne stosuje się przede wszystkim w domach jednorodzinnych, jak najbardziej uwzględnia się je również w mieszkaniach w blokach. Deweloperzy najczęściej stosują rolety antywłamaniowe w mieszkaniach zlokalizowanych na najniższej kondygnacji budynku w celu zapewnienia dodatkowego zabezpieczenia. Chociaż w blokach o podwyższonym standardzie rolety zewnętrzne stosuje się we wszystkich oknach niezależnie od lokalizacji mieszkania. Nawet jeśli jeszcze nie jesteś szczęśliwym posiadaczem rolety zewnętrznej, najczęściej z powodzeniem można dokonać ich montażu w już istniejącym budynku. Kasetę, w której znajduje się mechanizm poruszania roletą montuje się wtedy zazwyczaj na zewnętrznych ścianach budynku.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą monterską Cematic. Firma specjalizuje się między innymi w dystrybucji oraz montażu różnego typu rolet okiennych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here