rachunkowosc

Zakładasz firmę i zastanawiasz się w jaki sposób ogarnąć niezbędną księgowość? Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto podjąć współpracę z biurem rachunkowym.

Dla większości osób po raz pierwszy zakładających firmę, prowadzenie księgowości to prawdziwe wyzwanie. A nieznajomość przepisów absolutnie nie zwalnia z odpowiedzialności. Osoby, które dopiero co zakładają działalność gospodarczą zazwyczaj nie dysponują zbyt dużym budżetem. Stąd niejednokrotnie pojawia się dylemat – czy zdecydować się na umowę z zewnętrznym biurem rachunkowym, czy może wykonywać księgowość samodzielnie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Samodzielne prowadzenie księgowości w firmie

Szczególnie w początkowym etapie rozwoju firmy, samodzielne sporządzanie niezbędnych finansowych rozliczeń nie jest trudne. Oczywiście zależy to od wielu czynników, z których decydującym jest ilość księgowych dokumentów. Wielu freelancerów posiadających własne jednoosobowe firmy wystawia miesięcznie raptem kilkanaście faktur lub rachunków. Czy do ich sporządzania naprawdę potrzebna jest profesjonalna księgowa. Wiele osób uważa, że niekoniecznie. Dobrą opcją może być skorzystanie z internetowej pomocy w prowadzeniu księgowości. Jest kilka większych firm, które pomagają tego typu osobom wychodząc naprzeciw – dostarczają kompleksowe platformy internetowe ułatwiające samodzielne prowadzenie księgowości. Oczywiście samodzielne sporządzanie rachunkowości wiąże się z systematycznością i sumiennością. W zapiskach łatwo jest popełnić błąd, który może mieć poważne konsekwencje finansowe. Z drugiej strony wiele osób zakładających działalność gospodarczą nie lubi się rozpraszać, dlatego podejmuje współpracę z lokalnych biurem rachunkowym.

Dlaczego biura rachunkowe są tak popularne

Popularność biur rachunkowych wynika po prostu z faktu, że tego typu usługi są przedsiębiorcom bardzo potrzebne. Nawet osoby, które dopiero zakładają działalność gospodarczą niejednokrotnie wychodzą z założenia, że lepiej prowadzenie księgowości powierzyć komuś innemu, a samemu skoncentrować się na wykonywaniu swojego zawodu. Dzięki temu można szybciej podnosić kwalifikacje w swojej branży – a wtedy, jak najbardziej wystarczy również środków na wynajmowanie profesjonalnego biura rachunkowego. Zastanawiając się nad kwestiami związanymi z prowadzeniem księgowości warto pamiętać, że w ostatnich latach prawo w Polsce ulegało znaczącym zmianom. Osoby sporządzające księgowość są zobowiązane prawem na bieżąco dopasowywać swoje działania rachunkowe do obowiązujących nowych przepisów. Dla osób prowadzących księgowość samodzielnie nadążenie za wciąż zmieniającymi się przepisami może być trudne i bardzo stresujące. Posiadając podpisaną umowę z solidnym biurem rachunkowym, nawet, gdy zmieniają się przepisy podatkowe – my możemy spać spokojnie. Ogromnym atutem rzetelnej firmy księgowej jest czuwanie nad sprawami finansowymi firmy. Na przykład, gdy w ostatnich latach wprowadzano nowe przepisy tzw. polskiego ładu, solidne firmy rachunkowe pomagały swoim klientom w wyborze optymalnej dla ich biznesu drogi rozliczeń z fiskusem. Posiadając profesjonalne fachowe oprogramowanie księgowi mogą wykonywać najróżniejsze bardzo przydatne symulacje rozliczeń księgowych, dzięki czemu mogą podpowiadać na bieżąco, jakie działania w firmie warto przedsięwziąć. W zależności od zakresu działań ujętych w umowie z firmą księgową, firma ta może również reprezentować klienta w komunikacji z urzędami skarbowymi, co również stanowi bardzo duże ułatwienie. Komunikacja z urzędnikami chyba dla większości osób jest stresująca, współpracując z biurem rachunkowym mamy zapewnione również w tym względem profesjonalne wsparcie. Co ciekawe wiele firm księgowych oferuje również obsługę rachunkowości w języku angielskim.

Ile kosztuje wynajęcie biura rachunkowego

Koszt wynagrodzenia dla firmy rachunkowej może być bardzo różny i zazwyczaj jest on zależny przede wszystkim od rodzaju prowadzonej działalności oraz ilości księgowanych dokumentów. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych rozliczających maksymalnie kilkanaście dokumentów miesięcznie, koszt wynajęcia biura rachunkowego może wynieść nawet nie więcej jak 200 zł. netto – oczywiście trzeba będzie poszukać atrakcyjnych cenowo ofert. W miarę jak działalność będzie się rozwijała, dokumentów księgowych będzie przybywać, wtedy wynagrodzenie dla firmy księgowej będzie wzrastać. Obecnie bardzo wiele firm rachunkowych rozlicza się na podstawie liczby księgowanych kwitów. Wielu początkujących przedsiębiorców wychodzi z założenia, że koszt zatrudnienia profesjonalnej firmy księgowej w stosunku do wynikających z tego korzyści jest tak naprawdę niewielki.

Wiecej informacji związanych z prowadzniem firmy znajdziesz w serwisie kolekcjonerzy-krakow.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here