Bóle brzucha

Przyczyny bólów brzucha mogą być bardzo różne i być objawem stanów ostrych takich jak zapalenie żołądka i jelit (zatrucie pokarmowe), wirusowe zapalenie żołądkowo-jelitowe, ale także objawem choroby nerek, serca i przewlekłego lub silnego stresu. Bóle brzucha to jedna z najczęstszych dolegliwości, które mogą wpływać na codzienne życie. Jednym z możliwych powodów bólów brzucha może być zaburzona równowaga mikrobioty jelitowej. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jakie czynniki wpływają na bóle brzucha, oraz jak skutecznie je leczyć.

Bóle brzucha – przyczyny

Wiele różnych czynników może wywoływać bóle brzucha. Przyczyny, które mogą być najczęstsze to:

  • Nieprawidłowe nawyki żywieniowe: Dieta bogata w tłuszcze, przyprawy, produkty wysoko przetworzone i ubogie w błonnik może prowadzić do podrażnienia jelit i bólu brzucha.
  • Infekcje układu pokarmowego: Bakteryjne, wirusowe lub grzybicze infekcje mogą spowodować bóle brzucha i zaburzenia trawienia.
  • Nietolerancje pokarmowe: Celiakia, nietolerancja laktozy lub nietolerancja innych składników pokarmowych mogą powodować bóle brzucha po spożyciu niektórych produktów.
  • Zespół jelita drażliwego (IBS): Jest to jedno z najczęstszych schorzeń układu pokarmowego, które charakteryzuje się przewlekłymi bólami brzucha, wzdęciami i zmianami w rytmie wypróżnień.
  • Stres: Emocje mogą mieć wpływ na pracę układu pokarmowego, prowadząc do bólu brzucha i niestrawności.

Bóle brzucha – jak leczyć?

Skuteczne leczenie bólów brzucha zależy od ich przyczyny. Kluczowa jest odpowiednia diagnostyka, dzięki której lekarz będzie mógł włączyć odpowiednią terapię. Niekiedy doraźnie zalecane jest zastosowanie leków przeciwbólowych czy rozkurczowych, warto jednak pamiętać, że każde przyjmowane leki mogą wpływać np. na mikrobiotę jelitową. Jeżeli ból brzucha wynika z niestrawności, to dobrym pomysłem mogą okazać się napary ziołowe, których działanie zwiększy wydzielanie enzymów trawiennych i rozkurczy mięśnie układu pokarmowego (np. rumianek, mięta pieprzowa, korzeń mniszka).

KyberBiom (https://instytut-mikroekologii.pl/produkt/kyberbiom/) – badanie mogące pomóc w znalezieniu przyczyny przewlekłego bólu głowy.

Bóle brzucha – badanie mikrobioty

Zaburzenia mikrobioty jelitowej, czyli nieprawidłowa równowaga mikroorganizmów żyjących w jelitach, może być jedną z ukrytych przyczyn bólów brzucha. Badanie mikrobioty jelit może być więc pomocnym narzędziem do znalezienia przyczyn problemu. Jednym z powszechnie stosowanych testów jest diagnostyka posiewowa oraz badania genetyczne np. metodą real-time PCR, które pozwalają na zidentyfikowanie mikroorganizmów obecnych w jelitach i ocenę ich różnorodności. Takie badania mogą dostarczyć istotnych informacji na temat stanu mikrobioty i pomóc w wyborze odpowiednich strategii wsparcia probiotycznego.

Bóle brzucha- jak leczyć? Dla całościowego wsparcia zdrowia przewodu pokarmowego zaleca się wdrożyć odpowiednią dietę, farmakoterapię (jeśli jest konieczna) i probiotykoterapię.

Szukając informacji na temat alergii pokarmowych: https://dietaeliminacyjna.pl/category/o-alergiach/ – koniecznie zajrzyj na wskazaną stronę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here