Czas intensywnego wzrostu nie jest jedynym wyznacznikiem, aby dokładniej przyjrzeć się postawie dziecka. Zarówno przed jak i w trakcie dojrzewania mogą ujawnić się różnego rodzaju wady postawy, które będą wymagały konsultacji. Jedną z nich jest choroba Scheuermanna.
Choroba Scheuermanna — jak się objawia?
Choroba Scheuermanna inaczej nazywana jest młodzieńczą kifozą. Typowym objawem klinicznym schorzenia jest hiperkifoza odcinka piersiowego. Innymi słowy, można zauważyć nieprawidłowe wygięcie pleców do tyłu. Im głębsza deformacja, tym także większe dolegliwości bólowe. Wady postawy nie są więc tylko i wyłącznie defektem kosmetycznym. Niekorygowane mogą oddziaływać na różne części ciała i znacznie obniżać komfort życia.
Lekarz ortopeda — co powinno skłonić do wizyty?
Do mniej więcej piątego roku życia pewne odstępstwa od normy nie powinny budzić niepokoju. U małych dzieci stopy mogą być jeszcze fizjologicznie płaskie, pierwsze kroki stawiane niepewnie i na szerokiej podstawie, kolana zbliżone do siebie a brzuch może być wypięty.
Jednakże w okolicach siódmych urodzin chód dziecka powinien już być stabilny a postawa prawidłowo ukształtowana. Jeżeli w tym czasie zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości (koślawe stopy, wystające łopatki, garbienie się, wypięty brzuch itd.) warto, aby lekarz ortopeda dokonał diagnostyki postawy ciała i narządu ruchu a w przypadku wykrycia problemu dopasował odpowiednią rehabilitację.
Diagnostyka wady postawy u dzieci
Im szybciej zdiagnozowany problem, tym szybciej przebiega leczenie. Wady postawy u najmłodszych mają to do siebie, że są problemami o złożonej naturze, na które wpływ mają różnorakie czynniki. Podczas konsultacji lekarz ortopedia jest w stanie stwierdzić, co może być przyczyną nieprawidłowości i wdrożyć odpowiednie leczenie. Nierzadko do postawienia ostatecznej diagnozy konieczne jest także badanie rentgenowskie.
Leczenie wad postawy zwykle jest skoncentrowane na indywidualnie dobranych ćwiczeniach, które mają na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych, zatrzymanie lub spowolnienie procesów deformacji kręgosłupa, a także wspomnieniu odpowiednich mięśni. Wszystkie te działania mają na celu przywrócenie komfortu funkcjonowania dziecka.
Podsumowanie
Zmieniająca się w szybkim tempie postawa dziecka powinna wzbudzić czujność opiekunów. To z kolei od ich odpowiedniej postawy i szybkiej reakcji zależy, w jakim stopniu i jak szybko uda się skorygować ewentualne nieprawidłowości.