Zmiany w 5 tygodniu ciąży

Pierwszy trymestr ciąży to przełomowy okres w życiu każdej kobiety, a zwłaszcza 5 tydzień ciąży. To właśnie wtedy na ogół kobieta dowiaduje się, że spodziewa się dziecka. Wskazuje na to brak pojawienia się miesiączki oraz pierwsze nudności, a nawet wymioty. Warto dowiedzieć się czegoś więcej o tym okresie.

Pierwsze objawy w 5 tygodniu ciąży

5 tydzień to zdecydowanie za wcześnie, aby ciąża była widoczna za sprawą brzuszka. Zaczynają się jednak pojawiać jej pierwsze fizjologiczne objawy. Pierwszy z nich to oczywiście brak spodziewanej miesiączki. Drugi sygnał to zaokrąglone i wrażliwe na dotyk piersi. Pojawiają się nudności, zmiany nastrojów, a także zmęczenie i rozdrażnienie. Niektóre kobiety skarżą się na metaliczny posmak w ustach, ślinotok, ból podbrzusza, częstsze oddawanie moczu oraz wrażliwość na zapachy (w związku z czym występuje też utrata apetytu).

Rozwój dziecka w 5 tygodniu ciąży

W 5 tygodniu ciąży pojawia się łożysko, a zarodek jest zagnieżdżony w macicy. Choć jest bardzo mały (ma zaledwie 1 milimetr) to zaczyna intensywnie rosnąć. Na tym etapie tworzy się cewa nerwowa, która jest zalążkiem mózgu i układu nerwowego. Rozwijają się listki zarodkowe (ektoderma, mezoderma i endoderma), z których zaczynają powstawać inne narządy i układy, m.in. płuca, nerki, serce, kości, wątroba. Co ciekawe, pod koniec piątego tygodnia ciąży badanie USG pozwala dostrzec pęcherzyk żółtkowy oraz echo zarodka.

Jak dbać o siebie w 5 tygodniu ciąży?

5 tydzień ciąży to czas intensywnego rozwoju zarodka. Należy zrezygnować z alkoholu i papierosów, a także unikać toksycznych substancji. Bardzo ważna jest zdrowa i zbilansowana dieta, która powinna składać się z naturalnych produktów. Warto także zdecydować się na suplementację ważnych dla rozwoju zarodka pierwiastków, jak DHA, kwas foliowy, jod i witamina D3 (polecany suplement to Mamadha, więcej informacji na Mamadha.pl). Niezwykle ważne jest to, aby utrzymać odpowiednie nawilżenie organizmu – najlepiej pić 3 litry wody dziennie. 5 tydzień ciąży to czas, kiedy warto wykonać dodatkowe badania. Należy także wybrać lekarza, który będzie prowadzić ciąże. W miarę możliwości dobrze jest zadbać o odpoczynek, unikać stresujących sytuacji oraz wysiłku fizycznego.

Ciąża to czas oczekiwania na dzidziusia. To także okres, kiedy kobieta powinna w szczególny sposób zadbać o siebie oraz swoje maleństwo. Choć 5 tydzień to dopiero początek ciąży, właśnie w pierwszym trymetrze powstają narządy wewnętrzne. Należy więc odpowiednio się odżywiać, odstawić używki oraz dużo odpoczywać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here