Jakie zadaszenie tarasu wybrać

Jesteś właścicielem domu jednorodzinnego i zastanawiasz się na tym, z jakiego materiału wykonać zadaszenie tarasu? W tym artykule podpowiadamy jakie surowce są obecnie najczęściej wykorzystywane do tego celu.

To oczywiste, że każdej osobie posiadającej dom jednorodzinny zależy na posiadaniu ładnego i funkcjonalnego zadaszonego tarasu. Przydomowy taras jest w pewnym sensie rozszerzeniem powierzchni mieszkalnej domu, do którego przylega. Szczególnie w okresie od wiosny do wczesnej jesieni bardzo chętnie wykorzystujemy możliwości spędzania czasu na wygodnym tarasie. Tego typu przestrzenie nabierają także znaczenia w dobie rozwijającego się trendu na home office. Wykonywanie pracy na tarasie jest pewnym urozmaiceniem codziennej rutyny. Oczywiście, aby możliwe było wielogodzinne przebywanie na tarasie bez zakłóceń, konieczne jest wykonanie nad nim odpowiedniego zadaszenia. Na rynku jest wiele różnych systemów zadaszeń. Pokrótce omówimy kilka z nich.

Zadaszenie tarasu – stosowane materiały

Jak nietrudno się domyślić do najczęściej wykorzystywanych w produkcji zadaszeń surowców należy drewno. I chociaż ceny tego materiału w ostatnich latach uległy znaczącym podwyżkom, to jednak nadal jest to surowiec dość łatwo dostępny i stosunkowo niedrogi. Zwłaszcza w regionach Polski obfitujących w lasy można zauważyć, że do produkcji najróżniejszych konstrukcji wykorzystuje się różne rodzaje drewna. Materiał ten wykorzystuje się zarówno do wykonania konstrukcji jak i do całego zadaszenia. Jako zadaszenie bardzo często (zwłaszcza w nowym budownictwie) wykorzystuje się materiał zastosowany do pokrycia całej bryły budynku domu, do którego przylega taras. Dzięki temu design domu nie ulega zniekształceniu. W takich sytuacjach jako pokrycie najczęściej wykorzystuje się dachówkę ceramiczną, blachodachówkę lub inne pokrycia wykonane z tworzyw sztucznych, na przykład pokrycia bitumiczne.

W nowoczesnym budownictwie z powodzeniem wykorzystuje się konstrukcje wykonywane z lekkich i wytrzymałych stopów aluminium. Zwłaszcza w połączeniu z przezroczystymi pokryciami wykonanymi ze szkła lub poliwęglanu, takie systemy prezentują się nadzwyczaj modernistycznie i stylowo. A co z trwałością tego typu systemów zadaszeń? Jak możemy się dowiedzieć od specjalistów z firmy Aluboss, aluminiowe systemy zadaszeń tej marki charakteryzują się bardzo dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz na nieprzyjazne warunki atmosferyczne. Zastosowanie starannie dobranych domieszek w stopach aluminium sprawia, że konstrukcje z niego wykonane charakteryzują się znakomitą sztywnością oraz niepodatnością na odkształcenia. A ponieważ aluminium jest metalem nie korodującym pod wpływem wilgoci, konstrukcje tego typu nie wymagają tak czasochłonnych jak to jest w przypadku konstrukcji metalowych bądź drewnianych konserwacji. Do pokrycia lekkich konstrukcji aluminiowych zazwyczaj wykorzystuje się przezroczyste materiały takie jak szkło klejone vsg lub tworzywa sztuczne (szczególnie poliwęglan lub plexi). Wielu inwestorów decyduje się na aluminiowe systemy zadaszeń ze względu na ich modernistyczny design, trwałość oraz łatwość montażu.

Tworzywa sztuczne jako pokrycia zadaszeń

Rozwój technologiczny pozwolił w ostatnich dziesięcioleciach na opracowanie coraz to kolejnych materiałów syntetycznych charakteryzujących się bardzo pożądanymi parametrami. Materiałem powszechnie stosowanym jako pokrycie zadaszeń jest poliwęglan lity lub poliwęglan komorowy. Dlaczego wiele osób jest zdecydowanych na zastosowanie tworzywa sztucznego zamiast szkła? Jedną z przyczyn jest fakt, że poliwęglan jest lżejszy od szkła, a jednocześnie dużo bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu nie ma potrzeby się martwić, że coś twardego spadającego z dachu domu mogłoby uszkodzić zadaszenie tarasu i nawet zagrozić przebywającym pod nim osobom. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej dystrybutora poliwęglanu firmy Techplast, materiał ten charakteryzuje się także łatwością obróbki. Poliwęglan bez problemu poddaje się szlifowaniu, cięciu, a także wierceniu. Jest to także materiał elastyczny, dzięki czemu podczas transportu oraz montażu nie musimy się obawiać o uszkodzenie go.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą Aluboss produkującą nowoczesne systemy zadaszeń tarasów wykonane z aluminium. Marka od lat specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań zarówno na potrzeby firm budowlanych jak i inwestorów indywidualnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here