badanie endoskopowe gardła

Zastanawiasz się, jak przebiega badanie endoskopowe gardła? To bezpieczny sposób diagnostyki układu oddechowego człowieka. Polega na wprowadzeniu wiązki światła do badanego obszaru. Laryngolog w tym zakresie używa profesjonalnego sprzętu diagnostycznego. Dzięki temu bezpośrednio na ekranie można obserwować, np. przerośnięty trzeci migdałek, zmiany chorobowe w gardle czy nawet zdiagnozować krzywą przegrodę nosową.

Specjalista w dziedzinie laryngologii przeprowadza badanie endoskopowe gardła w warunkach ambulatoryjnych. Co to oznacza? Otóż to dobry sposób na szybkie i dokładne rozpoznanie chorób laryngologicznych. Badanie endoskopowe gardła jest w 100% bezpieczne dla pacjenta. Można powiedzieć, że endoskopia jest stałą pozycją, jeśli chodzi o ofertę lekarzy w zakresie diagnostyki.

Jak działa endoskop?

Laryngolog wykorzystujący endoskop może wykorzystać urządzenia o różnej budowie optycznej. Niektóre modele endoskopów mają charakter soczewki zamkniętej w metalowej rurce. To tzw. endoskop sztywny, którego zaletą jest doskonała jakość wyświetlanego obrazu. Niestety w tym przypadku badanie endoskopowe gardła uniemożliwia dopasowanie rurki do fizjologicznych krzywizn ciała pacjenta.

Jeśli diagnostyka wymaga dojścia w dalsze części ciała, badanie endoskopowe gardła wykonywane jest z użyciem pęczek giętkich włókien światłowodowych z soczewką na zakończeniu. Główną zaletą takiego urządzenia jest możliwość dopasowania sprzętu do krzywizny układu oddechowego człowieka. W ten sposób laryngolog może dotrzeć do kolejnych części dróg oddechowych i wykonać np. nasopharyngoskopię, oglądając w ten sposób nosogardło i dolną jego część.

Czy badanie laryngologiczne gardła jest ryzykowne?

W dzisiejszych czasach przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu badanie endoskopowe gardła jest w pełni bezpieczne dla pacjenta i cechuje się wysokim poziomem skuteczności w wykrywaniu poważnych schorzeń układu oddechowego. Laryngolog w ramach badaniach może diagnozować liczne schorzenia, pobierać tkanki do badań histopatologicznych oraz wykonywać testy funkcjonalne w obrębie krtani.

Ogólnie rzecz biorąc, laryngolog z użyciem aparatury endoskopowej może zweryfikować źródło pojawiających się problemów zdrowotnych związanych z układem oddechowym człowieka. Co więcej, pacjent po badaniu otrzymuje dokładny wydruk przebiegu badania do dalszej analizy. Aby mieć pewność, że badanie endoskopowe gardła będzie wykonane w 100% poprawnie, warto wybrać doświadczony i nowoczesny gabinet laryngologiczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here