Problemy psychiczne kobiet w ciąży oraz po porodzie

Wielu osobom wydaje się, że ciąża jest zawsze najpiękniejszym okresem w życiu kobiety, a przyjście na świat dziecka to wyczekiwany cud. Prawda może jednak wyglądać zupełnie inaczej dla wielu kobiet, które nie doświadczają pozytywnych emocji związanych z tym etapem swojego życia. Przyjrzyjmy się bliżej ich problemom, które są niezwykle ważne, a jednocześnie bardzo często bagatelizowane.

Najczęstsze problemy psychiczne podczas ciąży

Każda kobieta, która spodziewa się dziecka, doświadcza pewnego rodzaju stresu. Czuje się odpowiedzialna za siebie i maluszka. Nawet jeśli nie ma szczególnych powodów do niepokoju ze względu na stabilną sytuację rodzinną i materialną oraz brak wcześniejszych problemów zdrowotnych lub psychicznych, na tym etapie może doświadczyć nowych trudności. Są one między innymi wynikiem zmian w jej organizmie (w tym hormonalnych) oraz lękiem przed nową rolą.

U wielu kobiet na tym etapie rozwija się depresja i zaburzenia lękowe. W przypadku wielu kobiet występuje także tokofobia, czyli paniczny lęk przed porodem, albo zaburzenia nerwicowe, w szczególności nerwica natręctw. Szczególnie narażone na takie problemy są kobiety, które mają wcześniejsze złe doświadczenia albo znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, w tym:

  • nie mają wystarczających środków materialnych dla siebie i dziecka,
  • wcześniej poroniły,
  • nie mają wsparcia bliskich, zwłaszcza partnera,
  • są w ciąży niechcianej,
  • mają niską samoocenę, pesymistyczne nastawienie do życia lub pojawiły się u nich już wcześniej problemy natury psychicznej.

Depresja poporodowa

U większości kobiet tuż po porodzie pojawia się krótkotrwały stan obniżenia nastroju (baby blues), który trwa przez kilka dni. Jest on zjawiskiem naturalnym, wynikającym między innymi ze zmian hormonalnych czy wyczerpania po ostatnim okresie ciąży i porodzie.

U niektórych kobiet baby blues nie mija samoistnie, a wręcz przeciwnie – ich stan psychiczny pogarsza się, aż dochodzi do wystąpienia depresji poporodowej. Następuje silne obniżenie nastroju, pojawia się nieustanny niepokój, irracjonalne obawy o życie swoje i dziecka, a także niska samoocena i poczucie winy.

Niektóre kobiety doświadczają także innych symptomów, na przykład ciągłego zmęczenia, niezdolności do odczuwania przyjemności, utraty zainteresowania dawnymi hobby, drażliwości i chwiejności nastroju. Mogą pojawiać się u nich zachowania i myśli samobójcze, problemy z podejmowaniem decyzji i brak koncentracji, a także zaburzenia snu i łaknienia lub nieprzyjemne doznania somatyczne.

Bardzo ważnym objawem jest przekładanie się emocji matki na jej zachowania względem dziecka, w tym na niechęć do zajmowania się nim, przy jednoczesnym poczuciu winy. Leczenie tego stanu powinno być rozpoczęte jak najszybciej, ponieważ od tego zależy zarówno dobro matki, jak i dziecka.

Inne problemy okołoporodowe

Inne spotykane okołoporodowe problemy psychiczne to między innymi hipomania, która objawia się nadmierną aktywnością, gonitwą myśli i patologicznie wzmożonym nastrojem, wraz z drażliwością. Mogą pojawić się też (czasami) przypadki psychozy poporodowej, która też może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka i matki. Dlatego każdy z tych stanów powinien być poddany dokładnej diagnozie i szybkiemu leczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here