Jęczmień jest to powszechne określenie dokuczliwej, miejscowej torbielowej infekcji powiek, wywołanej poprzez zakażenie gronkowcem. Objawia się w postaci guzkowatego ropnia, który wykwita na brzegach powiek, gruczołach przyrzęskowych, a także tarczkowych. Niedoleczony jęczmień może doprowadzić do powstania gradówki. Wyróżniamy dwa rodzaje jęczmienia – zewnętrzny oraz wewnętrzny.
Co to jest jęczmień oraz jakie są objawy jęczmienia na oku?
Jęczmień powstały na oku jest to grudkowy ropień, który posiada kształt ziarenka zboża. Najczęściej znajduje się przy linii rzęs na zewnętrznej stronie powieki, aczkolwiek zdarzają się przypadki występowania jęczmienia po stronie wewnętrznej. Początkowo ma on czerwony kolor, a po jakimś czasie żółknie lub różowieje. Powstaje on zarówno u kobiet jak i mężczyzn w każdym wieku, lecz niektórzy są bardziej podatni na jego nawroty.
Odpowiednio leczony nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i zazwyczaj można go usunąć przy pomocy domowych sposobów, ale w niektórych wypadkach wymaga on wdrożenia odpowiedniej antybiotykoterapii.
W początkowych stadiach jęczmienia na brzegu powieki pojawia się zaczerwienienie, które zaczyna lekko boleć i swędzieć. Z czasem zaczerwienienie rośnie i zmienia się w wypełnioną ropą krostę. Nieleczony może przekształcić się w gradówkę, której usunięcie będzie wymagać zabiegu chirurgicznego.
Jęczmień na oku jest zmianą wywołaną przez bakterie, które dostały się do błony śluzowej np. poprzez przetarcie oczu brudnymi dłońmi. Opary dymu papierosowego oraz środków chemicznych również mogą przyczynić się do powstawania jęczmienia.
Jęczmień po kilku dniach od wystąpienia samoistnie pęka i częściowo się oczyszcza. Resztki ropy należy starannie wycisnąć, a powstałe wokół niego strupki starannie usunąć nasączonym wacikiem.
Jak leczyć jęczmień na oku oraz jak przeciwdziałać jego dalszemu powstawaniu?
Jęczmienia na oku przede wszystkim nie wolno wyciskać, lecz poczekać na jego całkowite dojrzenie i samoistne pęknięcie. Dopiero wtedy możemy wycisnąć pozostałą część ropy, a rana zagoi się sama po kilku dniach. Regenerację skóry w tym rejonie możemy wspomagać stosując specjalne maści lub kompresy. Gdy jęczmień jednak notorycznie wraca, należy skontaktować się z okulistą.
Jednym z najpopularniejszych sposobów na jęczmień jest pocieranie grudki złotą obrączką. Wielu lekarzy zaleca ten rodzaj terapii, aczkolwiek znajdują się jej zagorzali przeciwnicy, którzy głoszą o stymulacji większej ilości bakterii, które trafią pod powiekę, a w konsekwencji pogorszą stan zapalny. Niemniej jednak metoda ta jest bardzo skuteczna, choć tak naprawdę skuteczność ta wynika z właściwości masażu, ponieważ podczas pocierania krew przepływa szybciej i następuje odblokowanie ujścia gruczołów. Aby nie doprowadzić do gorszej infekcji, wcześniej należy zdezynfekować obrączkę odpowiednimi środkami.
Aby zapobiec kolejnym nawrotom jęczmienia powinniśmy zadbać o poprawną higienę naszych oczu. Wystrzegajmy się więc pocierania ich brudnymi dłońmi i oczyszczajmy regularnie ich okolice chusteczkami zamoczonymi w wywarach z rumianku lub herbaty. Do tego celu sól fizjologiczna spisze się równie świetnie. Warto również zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniach.