Jaka klatka dla chomika sprawdzi się najlepiej

Chociaż chomik jest małym gryzoniem, to jednak ma duże potrzeby. Jeśli planujesz hodowanie takiego zwierzęcia, zadbaj najpierw o odpowiednią wyprawkę. Podstawą jest klatka dla chomika, która będzie stanowić jego dom. To w niej będzie spędzał większość czasu, spał, jadł oraz realizował aktywność fizyczną. Jak widzisz, tak mała przestrzeń musi być optymalnie funkcjonalna. Podpowiadamy, co musisz brać pod uwagę przy wyborze klatki dla chomika. 

Rozmiar klatki dla chomika 

Klatka dla chomika nie powinna być mniejsza niż 60×40 cm w swojej podstawie. Musi być też na tyle wysoka, aby zmieścił się w niej kołowrotek. Nie zaleca się kupowania piętrowej klatki dla chomika, chyba że posiada ona dobre zabezpieczenia przed ewentualnym upadkiem gryzonia z większej wysokości. Chociaż chomik uwielbia się wdrapywać, to jednak może sobie zrobić krzywdę. 

Klatka musi być wykonana z najlepszego, trwałego materiału. Zaleca się, aby jej podstawa była plastikowa, a ściany boczne z metalu. Elementy klatki nie mogą być małe ani ostre, a farba użyta do jej malowania nie może być toksyczna. Koniecznie zwróć też uwagę na wykonanie klatki dla chomika, uwzględniając własny komfort jej częstego sprzątania. Materiał powinien dobrze się czyścić i zachowywać optymalną higienę, a nawet sterylność. 

Biorąc pod uwagę praktyczne aspekty konstrukcji klatki dla chomika, warto wybrać taką, która posiada wygodny uchwyt do jej bezpiecznego przenoszenia, klamry do wpinania podstawy i łączenia jej z metalowymi ścianami, dzięki czemu chomik nie wyjdzie z własnego domu. Zaleca się, aby klatka posiadała przynajmniej dwie otwierane klatki, jedną na górze, drugą na dole w partii bocznej. Ułatwią nie tylko sprzątanie, ale również wychodzenie gryzonia na zewnątrz w razie takiej potrzeby. Otwór na dole ułatwia również dostarczanie pożywienia chomikowi czy wymianę dozownika na wodę. 

Najlepsze akcesoria do klatki dla chomika 

Klatka dla chomika nie może być oczywiście pusta, należy dostarczyć gryzoniowi praktyczne akcesoria, ale również wyposażenie, dzięki któremu będzie prowadził swoją aktywność fizyczną. 

Dobrze sprawdzą się trociny antyalergiczne (dostępne do nabycia w sklepie zoologicznym), nigdy nie zamieniaj ich na wióry drzewne, papier czy watę, ponieważ są to materiały niezdrowe dla chomika. Trocin powinno być na tyle dużo, aby chomik mógł się w nim zakopywać. Pamiętaj też, że trzeba je regularnie wymieniać, przynajmniej raz w tygodniu. 

Chomikowi przyda się domek, ponieważ gryzoń uwielbia zaciszne miejsce do spania. Domek powinien być wykonany z naturalnego drewna i być dopasowany do gryzonia i całej klatki pod względem rozmiaru. 

Obowiązkowym elementem wyposażenia klatki dla chomika jest też miseczka na jedzenie oraz dozownik na wodę. Chomikowi warto wieszać również kolby z ziarnami, umieszczając je na metalowym elemencie ściany. 

Zawsze warto zadbać o ruch fizyczny chomika. Świetnym wyborem będzie klasyczny kołowrotek, tunele czy specjalne huśtawki. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here