In vitro z komórką dawczyni: wskazania, przebieg i cena procedury

Procedura in vitro daje szansę na zajście w ciążę także tym kobietom, które nie mogą zastosować w niej własnych komórek jajowych. Na czym dokładnie polega adopcja zarodka?

Adopcja komórek jajowych – co to jest?

Komórka jajowa jest niezbędna do zapłodnienia pozaustrojowego. Niestety, nie zawsze kobieta, która chce wykonać procedurę in vitro, może wykorzystać własne komórki. Wtedy stosowana jest adopcja komórki jajowej, która także określana jest jako adopcja zarodka.

Gdy kobieta nie może wykorzystać własnej komórki jajowej, używana jest komórka dawczyni. Dobierana jest ona precyzyjnie na podstawie określonych cech – grupy krwi i wyglądu.

W przypadku metody jak adopcja zarodka cena procedury jest około dwukrotnie wyższa w porównaniu do standardowego in vitro.

Dla kogo przeznaczone jest in vitro z komórką dawczyni?

Przez In vitro z komórką dawczyni kobieta, która ma trudność z zajściem w ciążę, może doczekać się dziecka. Jakie są wskazania do skorzystania z tej metody?

Najczęściej adopcja komórki jajowej prowadzona jest wtedy, gdy kobieta nie ma własnych komórek jajowych, doszło u niej do obniżenia rezerwy jajnikowej albo usunięcia jajników. Przyczyną są też choroby genetyczne, którymi może być obciążone dziecko, terapia przeciwnowotworowa czy częste poronienia.

Adopcja zarodka – jak przebiega?

Procedura in vitro z komórką dawczyni odbywa się kilkoma etapami. Zaczyna się od konsultacji medycznej z lekarzem. Potem jest to wybór odpowiedniej dawczyni z banku komórek jajowych. Kończy się na zapłodnieniu pozaustrojowym z użyciem komórki i nasienia i na transferze zarodka.

Aby kobieta poddająca się procedurze adopcji zarodka mogła uzyskać najlepszy efekt terapii, konieczne jest także skorzystanie ze specjalnych leków podwyższających szansę na zagnieżdżenie się zarodka i utrzymanie ciąży.

Ile kosztuje adopcja komórki jajowej?

Dla pary decydującej się na procedurę jak adopcja zarodka cena będzie inna w porównaniu do standardowej procedury in vitro ze względu na zastosowanie komórki jajowej dawczyni.

Najczęściej za in vitro z komórką dawczyni należy zapłacić cenę około 24 tysięcy złotych, dlatego jest ono około dwukrotnie droższe od zwykłego zapłodnienia pozaustrojowego. Do kosztów należy dodać także te związane z wizytami, diagnostyką i lekami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here